EV YAPIMI BURGER

Burger ekmeği tarifini vermiştim. Gelelim bu mis gibi ekmeğimizin iç dekorasyonuna:)

Öncelikle doğru et hangisidir?Köftesi göreceli olabiliyor ama bence kesinlikle döş eti olmalı ve tek çekim. Kasabınıza zaten burger eti dediğinizde bu işi bilenler, hemen öneriyi yapıyor.Size verilen döşün yağ oranına göre yağlı et ekletebilirsiniz. Ama ben örnegin sadece döş kullandım çünkü yağı tam kıvamında idi. Burger hazırlamak için o kadar çok seçenek var ki herkes damak zevkine göre şekillendirsin derim. Biliyorum ki benim gibi blue cheese  sevdalısı olup da hiç sevmeyen de çok. O nedenle siz kendi burgerinizi yaratın!

Gelelim 2 kişilik malzemelere;

2 burger ekmeği

250-300 gram burger köftesi

2 dilim cheddar peyniri

Yarım soğan,3-4 adet mantar

Bir tatlı kaşığı hardal

2 adet marul

Tuz,karabiber

1 çay kaşığı Worchester sos (isteğe bağlı)

Dip sos için;

50 gram rokfor, biraz yeşil soğan,biraz maydanoz,tulum ya da eski kaşar,süzme peyniri,2 yemek kaşığı krema

Köfteyi hazırlamak çok kolay, dinlenmiş olan burger kıymamıza tuz,karabiber ve worchester sosu ekleyip karştırıyoruz, çok fazla yoğurmayalım. Daha sonra dilediğiniz ölçüde 2 parça yapalım 150 şer gram olabilir. Bunu normal soğanlı maydanozlu hatta içine peynirini koyup köfte haline getiren de var, ben tercih etmiyorum, siz hangisini severseniz ona göe köftenizi hazırlayabilirsiniz.

Köftelerimizi kızdırdğımız döküm tavada mühürlüyoruz.Her yüzü 3-4 dakika kadar. Sonra fırın tepsisine alıyoruz. 180-200 derece’de önce 10 dakika pişiriyoruz sonra üzerine dilediğimiz peyniri koyup tekrar fırına veriyoruz ki peynir erisin. Siz daha pişmiş seviyorsanız ilk süreyi uzatın ama biz medium well seviyoruz:)

Soslar için uçsuz bucaksız seçeneklerimiz var. Ben mantar ve soğan birleşimini karamelize ettim.

Bir de rokfor peyniri ile dip sos hazırladım.Belirttiğim peynirleri önce ezelim sonra diğer malzemeleri ekleyip biraz pişirelim.

Üzeri erimiş peynirli köftemizi biraz hardal sürdüğümüz ekmeğimize yerleştirelim üzerine dip sos sonra karamelize soğanlı mantarı da ekleyelim, 1 yaprak marulumuz ile süsleyelim.

Böyle bir lezzetli şöleni deneyip sizin farklı versiyonlarınız ile harmanlarsanız ben de görmek isterim:)

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir