EV YAPIMI LİMONATA

Ege’ye sıcaklar bastırmaya başladı. Mis gibi kokan, ağacını en sevdiklerimden olan “Limon”ile en güzel en fresh ne yapılabilir?Tabi ki ev yapımı limonata!

Limonata lezzeti de yine her damak zevkine göre değişebilir.Kimileri daha ekşi kimileri daha tatlı kimileri limonu daha baskın sevebilir.Benim tarifimde tabi ki yine şurubundaki şeker oranı oldukça az:) Ama merak etmeyin dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz,tadarak istediğiniz kıvama belki ilkinde değil ama ikinci yapışınızda kavuşacaksınız emin olun! Benim tarifimdeki en tatlı kısım naneli buz küplerim,hayran oldum kendilerine:) Malzemelere bakalım;

5-6 adet limon (Benim ölçü 1 su bardağım için 5 limon yetti, oldukça sulu oldukları için,siz adeti ona göre ayarlayın)

4 su bardağı su

Şurubu için;

Yarım su bardağı şeker

1 su bardağı  su

Süs ve lezzet kısmı için nane yaprakları,ada çayı,yeşil elma ve limon dilimleri

Öncelikle şurubumuzu bir sos tavasına alıp kaynatalım hafif rengi değişiyor karamele doğru, şeker güzelce erisin altını kapatalım.

Limon suyumuzu süzgeçten geçirerek sürahimize alalım,üzerine şurubu ekleyelim,dilerseniz önce 3 su bardağı suyu ekleyin tadını kontrol edin sonra yine ekleyebilirsiniz su, sürahinizin kalan kısmını buz ile de doldurabilirsiniz, ben servis yapacağım bardaklara da naneli buz küplerimden koydum.Bardağınıza elma ve limon dilimleri,nane koyabilirsiniz.

Peki bu tatlı buz küplerini nasıl yaptım? Buz kalıplarınıza önce nane yapraklarından 1’er tane koyalım, üzerine normal su yerine ayırdığımız limonatamızdan ekleyelim (limonatamdan harcamak istemiyorum derseniz biraz su da ekleyebilirsiniz buz kalıplarına ama bence limonatalı buz küpü yapın:) Sonra bırakın donsunlar, çok orjinal ve lezzetli bence!

Deneyip benim ile de paylaşırsanız çok sevinirim,afiyet olsun:)

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir